Paměťový efekt představuje významnou ztrátu kapacity baterie způsobenou jejím předčasným dobitím. Pokud se baterie vybije pouze z části a poté se znovu nabíjí na plnou kapacitu, zapamatuje si jako výchozí stav tu hodnotu, na níž nabíjení začalo. Baterie následně vydává elektrický proud pouze na tuto počáteční úroveň a postupně klesá její napětí, takže se musí nabíjet stále častěji. Navíc, snížený výkon baterie zkracuje provozní dobu napájeného zařízení.
Paměťový efekt byl poprvé popsán v 60. letech 20. století inženýry NASA. Ti si všimli, že baterie instalované v satelitu časem ztrácejí kapacitu a po opakovaném částečném vybití poskytují pouze tolik energie, na kolik byla předtím nabita.
Jakých baterií se paměťový efekt týká?
K tomuto jevu dochází především u nikl-kadmiových baterií (NiCd), které se často používají v akumulátorovém nářadí; v o něco menší míře potom také u nikl-metal hydridových (NiMH) baterií, což se týká i některých nabíjecích baterií, které odpovídají označení běžné velikosti AA nebo AAA, ale i dobíjecích baterií trvale instalovaných v malých elektrických spotřebičích.
Baterie Ni-MH a NiCd se už ale v dnešní době vyskytují jen zřídka.
Jak dochází k paměťovému efektu?
Děje se tak ze dvou důvodů:
- nabíjením zcela nevybité NiCd baterie, při němž na kadmiové katodě vznikají krystaly; s rostoucími krystaly v nevybité oblasti pak klesá napětí, protože je negativně ovlivněna vodivost materiálu;
- použitím starší technologie nabíjení, které nemají možnost sledovat stav baterie; baterie se nabíjejí po pevně stanovenou dobu, a tím se přebíjejí. To vede k rekrystalizaci na tzv. Cd elektrodě, jež je spojena s nižším výstupním napětím a tím i se sníženou výstupní kapacitou.
Dochází k paměťovému efektu u moderních lithium-iontových baterií?
Jednoznačně ne. U současných li-ionových baterií se paměťový efekt neobjevuje, proto lze baterie dobít kdykoli, bez ohledu na její stav nabití.
Tyto baterie jsou nejen lehčí a výkonnější než jejich předchůdci, ale prakticky také bez výše uvedeného účinku. To znamená, že ani po opakovaném částečném vybití nevykazují výrazný pokles napětí. Tuto záruku poskytují materiály použité v bateriových článcích včetně nejnovější technologie.
STIHL používá pouze moderní lithium-iontové akumulátory bez paměťového efektu
K paměťovému efektu u lithium-iontových akumulátorů ve výrobcích STIHL nedochází, a tak je lze bez obav kdykoli dobíjet. Není proto důležité, abyste baterii vždy používali až do jejího úplného vybití. Problém nečiní ani krátké mezidobíjení během přestávek v práci.